Poczdam

Poczdam (Potsdam)

 
 
 
Jarosław Wnorowski - Przewodnik oraz pilot po regionie: Poczdam i okolice.
 
 
 
Program POT01 Parki i ogrody - bez wstępów do obiektów

Przejazd do Poczdamu, zwiedzanie Alexandrovki (dawnej kolonii rosyjskiej), spacer po kompleksie Sanssouci (pałac z zewnątrz, słynne schody prowadzące do fontanny, domek chiński zwany też herbaciarnią, Nowy Zamek (zwany też Nowym Pałacem - Neues Palais), Zamek Oranżeria (Orangerieschloss), Młyn Holenderski /czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz./, przejazd do starego miasta pod Bramę Brandenburską, czas wolny na posiłek i zakupy (uwaga w niedziele sklepy są nieczynne, zaś w sobotę mają ograniczony czas pracy).

Program POT 02 Układ Poczdamski - ze wstępami płatnymi

Przejazd do Poczdamu, zwiedzanie kompleksu Pałacowego Cecilinehof - miejsca gdzie na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. podpisano Układ Poczdamski ustalono granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej po II Wojnie Światowej (wstep płatny ok. 10 EUR/os., wymaga wcześniejszej rezerwacji na konkretną godzinę, zwiedzanie z Audioguidem, ok. 1,5 godziny). Przejazd do Alexandrovki (dawnej kolonii rosyjskiej), spacer po kompleksie Sanssouci (pałac z zewnątrz, słynne schody prowadzące do fontanny, domek chiński zwany też herbaciarnią, Nowy Zamek (zwany też Nowym Pałacem - Neues Palais), Zamek Oranżeria (Orangerieschloss), Młyn Holenderski /czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz./, przejazd do starego miasta pod Bramę Brandenburską, czas wolny na posiłek i zakupy (uwaga w niedziele sklepy są nieczynne, zaś w sobotę mają ograniczony czas pracy). Należy zabezpieczyć ok. 30 EUR na parkingi.

Program POT 03 Nowy Zamek (siedziba ostatniego cesarza Niemiec) - ze wstępami płatnymi, wyjazd całodniowy

Przejazd do Poczdamu, zwiedzanie kompleksu Pałacowego Cecilinehof - miejsca gdzie na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. podpisano Układ Poczdamski ustalono granicę Polski na Odrze i Nysie Łużyckiej po II Wojnie Światowej (wstep płatny ok. 10 EUR/os., wymaga wcześniejszej rezerwacji na konkretną godzinę, zwiedzanie z Audioguidem, ok. 1,5 godziny). Przejazd do Alexandrovki (dawnej kolonii rosyjskiej), spacer po kompleksie Sanssouci (pałac z zewnątrz, słynne schody prowadzące do fontanny, domek chiński zwany też herbaciarnią, Nowy Zamek (zwany też Nowym Pałacem - Neues Palais, wstęp 10 EUR/os. zwiedzanie z audioguidem, ok. 1 godz.), Zamek Oranżeria (Orangerieschloss), Młyn Holenderski /czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz./, przejazd do starego miasta pod Bramę Brandenburską, czas wolny na posiłek i zakupy (uwaga w niedziele sklepy są nieczynne, zaś w sobotę mają ograniczony czas pracy). Należy zabezpieczyć ok. 30 EUR na parkingi.

Program POT04 Biosfera w Poczdamie (ogromna palmiarnia - oranżeria, w której odtworzono las tropikalny, wewnątrz znajduje się ścieżka edukacyjna) - ze wstępami płatnymi, wyjazd całodniowy. Znakomita okazja na przeprowadzenie lekcji biologii dla dzieci i młodzieży, ale także i na spacer dla dorosłych (zwłaszcza podczas chłodnych miesięcy)

Przejazd do Poczdamu. Przejazd do Alexandrovki (dawnej kolonii rosyjskiej). Zwiedzanie Biosfery Poczdam (ok. 1,5 - 2 g.). Spacer po kompleksie Sanssouci (pałac z zewnątrz, słynne schody prowadzące do fontanny, domek chiński zwany też herbaciarnią, Nowy Zamek (zwany też Nowym Pałacem - Neues Palais), Zamek Oranżeria (Orangerieschloss), Młyn Holenderski /czas zwiedzania ok. 1,5 - 2 godz./, przejazd do starego miasta pod Bramę Brandenburską, czas wolny na posiłek i zakupy (uwaga w niedziele sklepy są nieczynne, zaś w sobotę mają ograniczony czas pracy). Należy zabezpieczyć ok. 20 EUR na parkingi.

Program POT05 Studio Filmowe Babelsberg - Niemieckie Hollywood - ze wstępami płatnymi, wyjazd całodniowy

Przejazd do Poczdamu, zwiedzanie kompleksu studia filmowego Babelsberg w Poczdamie, które postało w tym miejcu juz w 1911 roku. Kręcono tu m.in. fragmenty do filmu "Pianista" Romana Polańskiego, a także m.in. film "Winnetou" i słynnego "Blękitnego Anioła" z Marleną Dietrich. Wiele atrakcji opisanych pod adresem http://www.filmpark-babelsberg.de/start.html - oficjalnej stronie Parku Filmowego. Wstęp (zależy od ilości osób oraz grupy wiekowej, jednakże nalezy zabezpieczyć ok. 17,50 EUR dla dorosłych i 12,50 EUR dla dzieci i młodzieży - uwaga są to ceny biletów grupowych w 2014 r. a więcej szczegółów znajduje się na stronie www parku). Parking 15 EUR. Czas zwiedzania do 3 - 4 godzin. Po zwiedzaniu - opcjonalnie - przejazd do kompleksu Sanssouci i spacer po zespole pałacowo - parkowym (+ 15 EUR na parking) lub czas wolny na starym mieście w Poczdamie.

Program POT06 Poczdam i jego jeziora - z wody - rejs statkiem wycieczkowym, wyjazd całodniowy, sezonowy

Przejazd do Poczdamu. Rejs statkiem wycieczkowym (różne opcje od 1 g. do 3-4 godzin). Podczas rejsu komunikaty z opisem mijanych obiektów są podawane przez system Audioguidów lub z nagranego tekstu (zwykle po niemiecku, choć niektóre firmy oferują już wersje polskie na audioguide). Ta opcja wymaga wcześniejsej rezeracji a rejsy są możliwe w sezonie (IV - IX) i moga być zawieszone, opóźnione lub odowołane przy złej pogodzie. Rozkłady oraz ceny dostępne są pod adresem http://www.schiffahrt-in-potsdam.de/ i można tam także znaleźć opis rejsów (niemiecki / angielski).
 
Dzień usługi pilockiej / przewodnickiej kosztuje 400 zł + vat (23%).
Dojazd do miejsca odbioru grupy (spotkania z grupą) - 80-100 zł * + vat (23%).
 
Stawka w jezyku obcym (np. angielskim) - 450 zł + vat (23%) lub równowartość 120 EUR, w zależności od pakietu + koszty dojazdu i ewentualne inne).
Nie wykonuję rezerwacji do zwiedzanych obiektów ani miejsc noclegowych.


* Stawka ta jest umowna i może się zmienić w zależności od ilości kilometrów.

KOMPLEKS SANSSOCI

Zobacz kompleks pałacowo - parkowy Sanssouci, wpisany na listę światowego dziedzictw UNESCO.

NOWY PAŁAC

Przepiękna dawna rezydencja cesarska.

CECILIENHOF

Tu na przełomie lipca i sierpnia 1945 r. podpisano Układ Poczdamski.

STUDIO FILMOWE BABELSBERG

Odwiedź miasteczko rozrywki nazywane niemieckim Hollywood.

Copyright ©2016-2019 PRZEWODNIK PO BERLINIE, All Rights Reserved including the photos
Liczba odwiedzin: 4051